King's College Entrance - Școala Românească “Sfinții Brâncoveni”

Despre Noi

Școala Românească “Sfinții Brâncoveni” este un proiect inițiat și susținut de Parohia Ortodoxă “Sfântul Gheorghe” din Londra și are că obiective principale accesul la educație creștină și păstrarea și exprimarea identității culturale a copiilor români care locuiesc în acest oraș.

Școala se adresează copiilor cu vârste cuprinse între 4 și 15 ani și oferă cursuri săptămânale de limba și literatură română, civilizație și cultură românească, pregătire în științe exacte și noțiuni elementare de cateheză creștin ortodoxă. Activitatea școlii este structurată în două grupe de vârstă: 4-7 ani și 8-15 ani.

Metoda de lucru este de a educa îmbinând noțiunile teoretice cu activități practice, artistice și joc. Aria curriculara se axează pe următoarele coordonate: Cateheza copiilor, Limba și Literatura Română, Istoria și Geografia României.

Experiența de a trăi în Marea Britanie ne arată că multiculturalitatea este asociată cu o bogăție de perspective și de dezvoltare personala și profesională. Credem că aceste valori pozitive pot fi îmbogățite printr-o cunoaștere și afirmare vie a identității culturale românești și europene.

Obiectivele Școlii Românești “Sfinții Brâncoveni” sunt:

• Socializarea copiilor și a părinților cu scopul de a îmbogăți experiența vieții în Diaspora, de a crea punți temeinice cu România și de a genera proiecte care să rodească pe termen lung
  • Accesul copiilor români la elemente esențiale de istorie, geografie și civilizație românească
  • Promovarea și exprimarea identității religioase a copiilor români în completarea slujbelor și a activităților din cadrul Parohiei “Sfântul Gheorghe” Londra
  • Organizarea de activități educaționale, recreative și culturale care să-i bucure, să-i inspire și să-i unească pe români
Școala Românească “Sfinții Brâncoveni” Londra
King's College Classroom - Școala Românească “Sfinții Brâncoveni”

Echipa Școlii

Delia Teodoreanu

Identitate Vizuală
Anca Mihalache

Design web și support tehnic
Daniel Babușcă
Răzvan Nicolescu

Adresa Școlii

Cursurile vor avea loc la:
King’s College London
Strand London, WC2R 2LS
Camera SO.03 (Parter)
Email: contact@scoalasfintiibrancoveni.com

Locația se află in Strand (Aldwych) la 7 min de mers pe jos de biserica “Sfântul Gheorghe” Londra.

Dotări disponibile în sala de curs:
– Calculator
– Videoproiector