Lectura din această ultimă săptămână a anului şcolar îl aduce în atenţia copiilor pe scriitorul Alexandru Vlahuţă (1858-1919). Textul inlcus este scrisoarea trimisă de către autor fiicei sale cu ocazia zilei de naştere.

Mesajul textului îndeamnă la autocunoaştere prin reflecţie asupra propriilor fapte şi la însuşirea unei conduite morale de sorginte creştin ortodoxă, menite să asigure păstrarea unei constiinţe curate şi dobândirea adevăratei fericiri.

Fişa de lucru include exerciţii pentru recapitularea substantivului şi a verbului.

Copii pot afla despre viaţa Sfântului Stefan cel Mare, vezi link-ul aici, încheind astfel ciclul lecţiilor despre sfinţi din acest an.

Părinţii sunt rugaţi să discute cu copiii pe tema sfinţilor despre care au aflat de la şcoala parohială şi să încurajeze copiii să-şi aleagă un sfânt prieten sau protector.

+ + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + +

Tema pentru vacanţa de vară a copiilor va fi realizarea unei fişe de prezentare (A4) de tip diagramă păianjen cu titlul: “Prietenul meu – Sfântul _____________”, care să conţină:

– o iconiţă a sfântului (poate fi un desen sau o imagine preluată)
– un paragraf despre viaţa sfântului
– zona/regiunea geografică în care a trăit (poate fi inclusă doar imaginea unei hărţi)
– exemplificarea (pe scurt) a unei minuni a sfântului care i-a impresionat cel mai mult
– argumentarea alegerii

Copiii vor prezenta fişele realizate în prima zi de şcoală din următorul an şcolar.