În a treia săptamână a acestui an şcolar copiii de la grupa mică au învăţat despre cum avem grijă de creaţia lui Dumnezeu. La grupa mare copiii au studiat despre Avraam şi despre Isaac. De asemenea, am ataşat şi o schiţă a icoanei Sfintei Treimi (după Andrei Rubliov) pentru a încuraja copiii să deseneze sau să picteze propria icoană.

Fişa de lucru pentru limba română cuprinde textul poeziei „Balada unui greier mic” de George Topirceanu şi câteva exerciţii pentru consolidarea cunoştinţelor despre Pronume.

+ + + + + + + + + + + +

În următoarele săptămâni vom începe un club de caligrafie.

Clubul este organizat de unul din voluntarii şcolii şi este deschis grupei de vârstă 8-14 ani. Caietele speciale vor fi oferite gratuit copiilor doritori să participe; rugăm părinţii să ne confirme, cât mai curând, prin email interesul copiilor de a participa.

+ + + + + + + + + + + +

 

Atașăm mai jos câteva din lucrările copiilor din această săptămână.